top of page
חיפוש

רפלקסולוגיה בכל גיל

הרפלקסולוגיה הינה שיטת טיפול עתיקת יומין. עדויות ראשונות נמצאו בתחריט במצרים העתיקה 2300 לפנה"ס לערך.

הרפלקסולוגיה כפי שהיא כיום התחילה בתחילת המאה הקודמת. ד"ר פיצ'גראלד, רופא אף אוזן גרון מארה"ב, שעבד בבתי חולים התוודע לרפואה הסינית. בניתוחים קלים שערך לחוליו במרפאתו בדק ד"ר פיצ'גראלד את האפשרות, שלאורך מרידיאן במקום כלשהו בגוף, ניתן יהיה להשפיע על מקום אחר בגוף. בתקופתו לא היו חומרי הרדמה או משככי כאבים ולכן הוא קשר מסרקים ואטבים על פרקי הידיים של החולים, המקבילים לאזור הפה והחניכיים, והצליח להקל על עוצמת הכאב ולנתח את החולים. ניסיונותיו הבאים היו בכפות הרגליים. הוא מצא ברגל אזורים שונים, שכל אחד מהם השפיע על חלק אחר בגוף. ממשיכת דרכו של ד"ר פיצ'גראלד, יוניק אינגהם, היא שהפכה את הרפלקסולוגיה למה שהיא היום. היא בדקה את האפשרות, שניתן לטפל בגוף האדם כולו דרך קצוות מסלולי האנרגיה של המרידיאנים. לאחר מכן בנתה אינגהם את מפת הגוף על פני כפות הרגליים. מאז קיימת מפת כפות הרגליים בה משתקף הגוף כולו, בדומה לקשתית העין-אירידיולוגיה או הלשון ברפואה הסינית, אלו הם איברים סומא-טוטפים- היינו איבר אחד בו משתקף כל גופנו.

בבואנו לבחון את כפות הרגליים, באמצעות מגע, מבט, מישוש, נוכל להתוודע לעולם ומלואו של המטופל.

כפות הרגליים משקפות את מצבו הפיסי של המטופל, תפקודן של המערכות השונות בגופו, מצבו האנרגטי ומצבו הנפשי. אשר על כן כפות הרגליים הנן כלי אבחוני מן השורה הראשונה, בהן חרוטות אף החוויות השונות שחווינו במהלך שנות חיינו.

בטיפול הרפלקסולוגי אנו לוחצים, מעסים ומשתמשים בטכניקות מגע שונות, המשפיעות על כלל מערכות הגוף. הטיפול ממריץ את מחזור הדם בגוף, משפר את פעילות המערכות השונות, משפר את ניקוי הרעלים מן הגוף ומאזן את זרימת האנרגיה בגוף, תוך שחרור חסימות אנרגתיות, פיסיות ונפשיות.

הטיפול הרפלקסולוגי מומלץ בכל גיל ולכל אדם, לרבות קשישים, נשים בהריון ולאחר לידה, למעט מספר קטן ביותר של התוויות נגד בהן לא מומלץ לטפל (למשל בסמיכות לאירוע לב). הטיפול מומלץ למקרים רבים ומגוונים של כאבים ומחלות כגון: כאבי שלד שרירים, אסטמה, אלרגיות, מחלות מערכת עיכול, בעיות פריון, כאבי ראש ומגרנות, מתח, חרדה, לחץ ועוד ועוד...

הטיפול בילדים - הטיפול הרפלקסולוגי לילדים מומלץ החל מיום הלידה ויש בו אף כדי לסייע לתינוקות בתקופת הבשלת מערכת העיכול ("גזים") בכאבי שיניים, בפיתוח יציבה נכונה ותחושת בטחון בעולם.

יותר ויותר הורים פונים כיום לטיפולי הרפואה המשלימה עם ילדיהם, בין אם לאחר שנואשו מן הפתרונות הקונבנציונאליים ובין אם במקביל לטיפול קונבנציונאלי (עצירויות, אלרגיות, אסטמה, דלקות גרון חוזרות ונשנות, נזלת כרונית, הפרעות קשב וריכוז ועוד).

הטיפול בילדים מתבצע בדרך כלל בנוכחות ההורה המגיע עם ילדו לטיפול, תוך הנחיה והדגמה להורה, כיצד לטפל בכף הרגל של ילדו, גם בבית, לאחר הטיפול. באופן כזה ההורה הופך לחלק אקטיבי ומשמעותי בתהליך ההחלמה של הילד וגם מרוויח זמן איכות ומגע עם בנו.

במסגרת הטיפול בילדים ניתן מרחב רב לצרכי הילד ורצונותיו, תוך התחברות ושיתוף אקטיבי של הילד – דבר המעודד אותו לקחת אחריות על בריאותו. טיפול רפלקסולוגי לילדים מרגיע ביותר ונעשה תוך כדי משחק, שיר ושיחה.

הטיפול בקשישים - בד"כ, כאשר אנו מזדקנים, "מזדקנות" גם מערכות הגוף. מערכת העיכול פועלת לאט יותר, דרכי השתן מועדות לבעיות שונות (בריחת שתן, בעיות ערמונית וכיוצ"ב), הגוף עייף יותר, כאבי שלד שרירים הנם נחלת ה"גיל השלישי" ועוד ועוד מחלות שונות שהנן שכיחות ביותר בגיל מבוגר, מרעות את איכות החיים של הקשישים. הטיפול הרפלקסולוגי, אשר כאמור לעיל, ממריץ את מחזור הדם ומשפר עקב כך את פעילות המערכות השונות בגוף. הטיפול יש בו כדי לסייע במכאובים ובעיות שונות, כמו גם להקל על סימפטומים רבים הנלווים למחלות השונות. לא למיותר לציין כי עצם המגע, תשומת הלב והקשב לקשיש, גם הן בעלות משמעות רבה בגיל זה.

0 תגובות

Comments


bottom of page