top of page
חיפוש

תמציות פרחי באך

סדרת פרחי באך כוללת 38 תמציות שונות המופקות מפרחי בר, עצים או שיחים (תמצית אחת בלבד ממי מעיין) המטפלות במצבים רגשיים לא רצויים כמו: לחץ, מתח, פחד, בדידות, חוסר בטחון, חוסר עניין בנעשה, דאגה מופרזת לאחרים, רגישות יתר, ייאוש או דיכאון, עייפות נפשית, טראומות רגשיות ועוד.

נטילת התמצית תגרום לאיזון המצב הרגשי הנדרש.

במאמר זה תפורט כל תמצית ולאיזה מצב היא מתאימה. כמובן שבכל מקרה רצוי להוועץ עם מטפל מוסמך בפרחי באך על מנת להתאים באופן המדוייק ביותר את התמצית לאדם.

AGRIMONY

התמצית מתאימה למקרים בהם האדם עוטה מסכה תמידית בפני החברה, מסכה שאינה תואמת את הסבל הנפשי והמתח שהוא חווה בחיי היומיום. מסכה שגורמת לו לעייפות נפשית. התמצית מתאימה גם למקרים של דלקות עצבים בפנים/שיתוק בפנים.

ASPEN

למקרים של חרדות ופרחדים שלא ניתן להצביע על המקור שלהם. תחושה פתאומית שמשתלטת. בדידות, פחד מהמוות, תחושת אסון שרודפת את האדם.

BEECH

התמצית מתאימה לאנשים ביקורתיים מאד כלפי אחרים, יהירים ושיפוטיים. בד"כ אנשים אלה מבודדים מרצון.

CENTAURY

התמצית מתאימה לאנשים חסרי בטחון וחסרי עמוד שדרה. התמצית תחזק אותם נפשית ופיסית. אנשים אלה מרצים אחרים כל הזמן, מתנצלים ללא הרף, מתרפסים ומשתעבדים.

CERATO

התמצית מתאימה לאנשים שאינם מחוברים לקול הפנימי שלהם, קשה להם לקבל החלטות על סמך תחושת בטן, תמיד הם שואלים ומתייעצים עם כל העולם לפני שיקבלו החלטה, לא סומכים על שיקול דעתם. נגררים אחרי עצות של אחרים, סובלים מקשיי ריכוז ולמידה.

CHERRY PLUM

פחד מאיבוד שליטה, אנשים שהם "קונטרול פריק", לעיתים סובלים מהתמוטטות עצבים. מרוב שליטה עלולים להגיע למצב של חוסר שליטה. לעיתים גם סובלים מאובססיות ניקיון וסדר. לעיתים סובלים גם מחרדות ופחדים בגלל צורך עצום בשליטה בלתי פוסקת.

CHESTNUT BUD

התמצית מתאימה לאנשים שאינם לומדים לקח מן העבר. חוזרים בחייהם כל פעם על אותן הטעויות. מתקשים להפנים ידע , מבצעים הרבה שגיאות מחוסר תשומת לב, מהירות, התעלמות.

מתאים לאנשים עם קשיי למידה, וילדים עם הפרעות קשב וריכוז.

CHICORY

לאנשים שכל הזמן צמאים לתשומת לב, נעלבים מהר, זקוקים לאהבה, רגישים מאד, מרוכזים מאד בעצמם ובצרכיהם. שואבים את תשומת הלב בערמומיות ומניפולציות. נותנים אהבה אך ורק בצפייה לקבל חזרה. אוגרים חפצים, רכושניים, אובססיביים לקניות.

CLEMATIS

התמצית מתאימה לאנשים שאינם מרוכזים, מרחפים, אפאטיים לעיתים, אינם מגלים הרבה עניין בחיים כאן ועכשיו. נמצאים בתוך בועה משל עצמם. מתאים גם לילדים עם קשיי קשב וריכוז או ילדים חולמניים וביישניים יתר על המידה. התמצית עוזרת לקרקוע וריכוז.

CRAB APPLE

לאובססיביות לניקיון וסדר. למי שיש לו תחושת גועל מגופו, לאנשים עם דחייה עצמית, פרפקציוניזם. מתאים למי שסובל מפסוריאזיס, אקזמות, אקנה וזיהומים שונים. התמצית עוזרת לאדם לקבל תחושה טובה ונקייה עם עצמו ולנקות מגופו רעלים" פיסיים ונפשיים. התמצית מתאימה גם לאנורקסיה ובולמיה.

ELM

תמצית ל"רגעים החלשים של האנשים החזקים". ניתנת בעת משבר, סבל, עייפות, עומס שעולה על גדותיו.אדם שעובד בתפקיד מפתח וקורס תחת העומס.

GENTIAN

התמצית מתאימה לאנשים פסימיים שמוותרים מהר, בעלי השקפה שלילית, כל קושי עוצר אותם ומוביל אותם אחורה. חסרי אמונה ביכולתם העצמית. אנשים שמראש מצפים לכשלון ולא מבינים שההתנהלות והחשיבה שלהם היא שמביאה לכשלון. מתאים גם למצבי מחלה כשכבר יש שיפור ואז נסיגה. התמצית טובה גם לילדים שמפחדים מכשלון ומבחינות.

GORSE

למצבי ייאוש, הרמת ידיים, איבוד תקווה. התמצית מתאימה לחולים סופניים, היא מרימה את מצב הרוח ומעודדת את הנפש. התמצית נותנת תקווה.

HEATHER

לאנשים שמרוכזים בעצמם בלבד, ללא הפסקה, היפוכונדרים, מניפולטיבים, בעלי עור של פיל. לפחד נטישה, לחרדת בריאות, רחמים עצמיים.

HOLLY

התמצית מתאימה לאנשים שמלאים בכעסים, רגשות קנאה, צרות עין, מרירות. התמצית מאפשרת להוציא החוצה ולהפטר מן הרגשות הללו ולאפשר לרגשות חיוביים יותר למלא את הלב.

HONEYSUCKLE

לאנשים אינם נהנים מהווה, חיים בעבר, בנוסטלגיה ותקועים שם. מתאימה למי שאינו יכול ליצור קשר חדש, מצבי תקיעות עקב טראומה מן העבר.

HORNBEAM

התמצית מתאימה לאנשים שקשה להם לעשות את הצעד הראשון, עסוקים בעייפות ולא בעשייה, דוחים דברים, קשה להם לקום בבוקר, חסרי מוטיבציה, שעמום, תפקוד לקוי. קושי בהתחלות מכל סוג שהוא כגון דיאטה, מציאת עבודה ועוד.

IMPATIENS

התמצית מתאימה לאנשים חסרי סבלנות, עצבניים, לחוצים, החיים במתח פנימי רב מאד.

LARCH

לאנשים שסובלים מחוסר בטחון, פחד מהצלחה ו/או כשלון, חסרי הערכה עצמית. מעגל הפחד וחוסר העשייה מוביל אותם לדכאון, נחבאים אל הכלים.

MIMULUS

תמצית לפחדים ופוביות מסיבות ידועות. אנשים מפוחדים, ביישנים, מופנמים.

MUSTARD

התמצית מתאימה למצבי עצב ודכאון, הסתגרות. תחושה של מרה שחורה מגורמים לא ידועים, חוסר תקווה. תחושת עננות דכאונית שבאה וחולפת ללא כל סיבה ברורה. מתאים לטיפול בחוסר איזון הורמונלי, תסמונת קדם ווסתית, גיל המעבר.

OAK

תמצית ל"וורקוהוליקים", מכורים לעבודה. מעמיסים אחריות על עצמם יתר על המידה, עקשנים. מנצלים את הפוטנציאל העצום שלהם בצורה סוחטת ומתישה. לוקחים אחריות רבה על שמתמוטטים, עייפים, עומס יתר.

OLIVE

לתשישות קיצונית ועייפות פיסית קשה. חוסר אנרגיה הנובע ממחלה או מתח נפשי מתמשכים. כל פעולה נראית כמאמץ גדול. חוסר שקט וחוסר מנוחה. התמצית עוזרת גם לשיקום לאחר מחלות ממושכרות, אחרי לידה ועוד.

PINE

תמצית לאנשים עם רגשי אשם רבים, כועסים על עצמם, לא סולחים לעצמם, מחפשים עונש לעצמם. התמצית מתאימה למצבי אכילה כפייתית ואנורקסיה, עיסוק בטעויות, גינוי עצמי. לא מרוצים מהישגיהם ומעשיהם.

RED CHESTNUT

לאנשים דאגנים תמידית. "מזמינים אסונות". סובלים מחרדות ופחדים לאחרים, ראיית שחורות, חרדה גדולה לבריאות הזולת.

ROCK ROSE

תמצית לפאניקה, היסטריה. התמצית פועלת מיידית ומרגיעה.

ROCK WATER

לאנשים פרפקציוניסטים ונוקדים. מתעלמים מתענוגות החיים, עסוקים בלהיות מתאימים לאידיאלים ולעקרונות שלהם. התמצית מרככת ומאפשרת אופציות חדשות, רכות וגמישות יותר בחיים.

SCLERANTHUS

לאנשים שתמיד מתלבטים ומתקשים לקבל החלטות בחיים. הססנים, מתנדנדים, משנים דעתם בכל רגע, מצבי רוח משתנים. לא רואים נכון ומאוזן. חסרי קו אמצע. מתאים לשימוש גם במצבי סחרחורות, הפרעות שווי משקל ובחילות בדרכים.

STAR OF BETHLEHEM

תמצית לטראומות. התמצית מעלה לתודעה את הטראומה ומאפשרת לחוות אותה שוב באופן שקט יותר, להתמודד עמה ולהשאיר אותה מאחור.

SWEET CHESTNUT

לאנשים שמיואשים עד כדי רצון להתאבד. במצבי סבל וייסורים קיצוניים, חוסר תקווה, ייאוש ובדידות. התמצית עוזרת להתאושש ולחזור לתפקוד.

VERVAIN

להיפר אקטיביות. לטיפוסים מסיונריים, נוקשים, מקובעים בדעתם, אובססיביים שמעמיסים על עצמם ומנסים תמיד לשכנע את כולם בצדקתם. מתישים עצמם ואינם מסוגלים להרגע פיסית ונפשית.

VINE

לאנשים שתלטנים, כוחניים, אלימים, חסרי גמישות, מתנשאים. דיקטטורים, אכזריים ולא מתפשרים. יודעים הכל יותר טוב מאחרים.

WALNUT

תמצית לקשיים בהתנתקות מן העבר, לעודף רגישות. התמצית שומרת ומגינה מפני השפעות רעות או מכוח חזק, נסיבות, קשרים עם העבר, זכרונות, משפחה או השפעות המפריעות להתקדמות בחיים. התמצית מחזקת ומחסנת מפני השפעות חיצוניות, עוזרת בתקופות של שינויים בחיים, מאפשרת ניתוק מחוויות עבר, נותנת תחושה שהאדם שמור ומוגן. עוזרת להתגבר על שברון לב, קשרים ישנים ואמונות, בגמילה, מגנה על מטפלים באנשים אחרים.

WATER VIOLET

לאנשים מתבודדים, שאין להם מיומנויות חברתיות, מתקשים להשתלב בחברה, ביישנים, סגורים, מתבדלים. התמצית עוזרת גם לילדים להשתלב טוב יותר בחברה.

WHITE CHESTNUT

לסובלים ממתח, כאבי ראש ומגרנות. לאנשים עם מחשבות טורדניות, שגורמות לעייפות ונדודי שינה. בלבול ומתח, רעש בראש, התמצית משקיטה את המחשבות ומאפשרת רגיעה. חוסר יכולת לשלוט במחשבות החוזרות על עצמן.

WILD OAT

לאנשים שקשה להם להתמקד ולהתרכז. מתלבטים בין הרבה דברים, לא רואים את הדרך בחיים. חסרי סיפוק, חסרי כיוון, מחליפים תכופות את מקום העבודה/מקצועות הלימוד, אינם מסוגלים להחליט מה טוב עבורם ומה נכון. התמצית עוזרת במצבים של פרשת דרכים, ממקדת את התמונה הכללית ועוזרת בהחלטה.

WILD ROSE

לאנשים מיואשים, אדישים לחיים ואינם מוכנים להתמודד. חוסר שאיפות, חוסר רצון, השלמה, כניעה. נסחפים עם הזרם ומרגישים מדוכאים, חסרי אנרגיה.

WILLOW

אנשים שמקטרים כל הזמן. עסוקים ברחמים עצמיים. חסרי חוש הומור, מרירים, מסכנים, מביעים תרעומת קשה כל הזמן. המתלוננים הכרוניים.

RESCUE REMEDY

הרסקיו היא למעשה תמצית המשלבת 5 מן התמציות המפורטות מעלה. זוהי תמצית הצלה, לשימוש בכל מצב חרום גופני או נפשי אך לא באופן ממושך וקבוע.

0 תגובות

Comments


bottom of page